Rekuperacja to sposób energooszczędnej wentylacji pomieszczeń poprzez dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz oraz równoczesne wyprowadzanie zużytego powietrza na zewnątrz. Jest to w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwestorów rozwiązanie. Jak działa wentylacja mechaniczna z rekuperacją, jak przebiega montaż rekuperacji oraz dlaczego warto zainwestować w tego typu wentylację?

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to rodzaj wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła. Standardowe rodzaje wentylacji polegają na zasysaniu ciepłego powietrza wytwarzanego przez kominy. Ich zdecydowaną wadą jest brak możliwości usuwania wilgoci z pomieszczenia oraz stopniowe wychładzanie. Wentylacja z rekuperacją polega na obustronnym ruchu powietrza wytwarzanego przez rekuperator. Dzięki temu możliwe jest odzyskiwanie ciepła oraz odprowadzanie z pomieszczenia brudnego i pełnego dwutlenku węgla powietrza na zewnątrz. 

Sposób działania wentylacji mechanicznej z rekuperacją

Podstawowym elementem wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest rekuperator. Rekuperator to urządzenie, które przeprowadza powietrze w obu kierunkach jednocześnie. Zimne i czyste powietrze zaciągane jest z zewnątrz budynku, natomiast powietrze ciepłe, ale brudne, zużyte i wilgotne jest wyprowadzane z wnętrza pomieszczenia na zewnątrz. Oba te strumienie przepływającego powietrza spotykają się w wymienniku ciepła, czyli właśnie rekuperatorze. Każdy z nich przepływa w odrębnym kanale, więc nie dochodzi do pomieszania się powietrza ciepłego z zimnym. Ciepłe powietrze przechodzi przez wymiennik, zostawiając w nim ciepło. Natomiast zimne powietrze przejmuje to ciepło w wymienniku. W ten sposób, poprzez kanały wentylacyjne czyste powietrze rozprowadzane jest po całym domu, a brudne wyprowadzane jest na zewnątrz.  

Dla kogo rekuperacja będzie dobrym rozwiązaniem?

Rekuperacja jest sposobem wentylacji pomieszczeń, które może sprawdzić się u każdego. Rozwiązanie dedykowane jest dla wszystkich, którzy cenią sobie świeże powietrze, troskę o środowisko oraz chcą w dłuższym czasie zoptymalizować koszty. Montaż rekuperacji jest w stanie zmniejszyć straty cieplne wentylacji o nawet 90%. Daje to wymierne oszczędności w zakresie ogrzewania obiektu. Dodatkowo rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza do wnętrza pomieszczeń.

Wentylacja mechaniczna z rekuperacją – korzyści

Montaż rekuperacji niesie za sobą wiele korzyści, w różnych obszarach życia. Zwłaszcza w porównaniu ze standardową wentylacją grawitacyjną, rekuperacja wypada bardzo atrakcyjnie. Do najistotniejszych zalet rekuperacji należą: 

Jak dbać o system wentylacji?

Dla zapewnienia prawidłowego i jak najbardziej efektywnego działania wentylacji bardzo ważny jest regularny serwis rekuperacji. Bieżąca konserwacja to przede wszystkim regularne wykonywanie przeglądów instalacji. W celu zagwarantowania odpowiedniej drożności oraz czystości kanałów wentylacyjnych przegląd powinien być wykonywany przez doświadczony serwis co 2 lub 3 lata. Dodatkowo równie ważna jest okresowa wymiana filtrów, którą można wykonać samodzielnie. Częstotliwość ich wymiany zależy natomiast od intensywności użytkowania oraz jakości powietrza.

Jak wygląda montaż rekuperacji?

Montaż rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora oraz późniejszym rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych odpowiednio na terenie całego pomieszczenia. Sposób rozprowadzenia kanałów wentylacyjnych w pomieszczeniu zależy od parametrów instalacji. Tradycyjne kanały stalowe o dużych średnicach można rozprowadzić na przykład w wylewce podłogi lub stropie. Rekuperator natomiast można zamontować w pomieszczeniu nieużytkowym, na przykład w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. 

Montaż rekuperacji Krosno

Montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją jest stosunkowo prosty, jednak zdecydowanie powinien zostać wykonany przez profesjonalistę. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo domowników i prawidłowe działanie urządzenia. Nasza firma oferuje kompleksową usługę montażu rekuperacji, w której skład wchodzą również przygotowanie projektu instalacji, wycena, pomoc w wyborze odpowiednich parametrów urządzenia, instalacja oraz późniejszy serwis wentylacji. 

Dobra wentylacja w domu jest bardzo ważna, zwłaszcza z punktu widzenia zdrowia i komfortu życia domowników. Mając do wyboru standardową wentylację grawitacyjną oraz rekuperację, warto zastanowić się nad montażem instalacji mechanicznej z rekuperacją, która pod wieloma względami jest bardziej korzystna. To nowoczesne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić energię, a więc w dłuższym okresie wygenerować zwrot z inwestycji. Dodatkowo zapewnia wysoką jakość powietrza, co korzystanie wpływa na zdrowie i komfort życia.